Jak znaleźć pracę, jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia?

09.01.2023

by Wiktoria Stretskite

Jak zdobyć pierwszą pracę w branży IT, jeśli wcześniej nie pracowałeś w tym sektorze?

Stwórz profesjonalne CV

W swoim życiorysie powinieneś wymienić dwa rodzaje umiejętności: twarde i miękkie. Pierwsze z nich to umiejętności techniczne. Jeśli czegoś brakuje, nie będzie problemu z ich zdobyciem. Do rozpoczęcia pracy wystarczy znać jeden język programowania i kilka technologii.

Soft skills są trudniejsze do rozwoju. Zależą od cech osobowości i głęboko zakorzenionych nawyków. Nie krępuj się wymieniać tych zalet, które faktycznie posiadasz: punktualność, pasję do rozwiązywania nietypowych zadań, umiejętność nawiązywania dobrych relacji z ludźmi itp.

Upewnij się, że Twoje CV wygląda profesjonalnie:

  • Wybierz minimalistyczny szablon i białe tło;
  • Użyj czytelnych czcionek;
  • Nie zapomnij o punktach i podtytułach;
  • Dodaj profesjonalne zdjęcie;
  • Zmieść wszystkie informacje na jednej stronie A4;
  • Umieść najważniejsze szczegóły na górze i na lewym marginesie.

Dostosuj swoje CV do konkretnej oferty, na którą aplikujesz, aby bardziej precyzyjnie spełnić wymagania.

Utwórz profil na LinkedIn

Będziesz mógł skorzystać z tej platformy w następujący sposób:

  • Zbuduj solidną sieć kontaktów;
  • Dodaj nakładkę na swoje zdjęcie profilowe, informującą społeczność, że szukasz pracy;
  • Przeprowadź poszukiwanie pracy w dedykowanej sekcji, gdzie pracodawcy publikują swoje oferty;
  • Komentuj posty innych osób, aby zwiększyć swoją widoczność.

W miarę zdobywania doświadczenia zawodowego warto zacząć publikować wpisy, które pomogą Ci ugruntować swoją pozycję jako eksperta branżowego: analizować bieżące trendy w branży, reagować na wiadomości i dzielić się wskazówkami z kolegami.

Dodaj link do swojego profilu LinkedIn w CV.

Utwórz portfolio

GitHub to podstawowe narzędzie dla osób pracujących w branży IT. Zarejestruj się na nim, aby pokazać projekty i zadania, które ukończyłeś. Nawet jeśli nigdy nie otrzymałeś za swoją pracę wynagrodzenia, prawdopodobnie wykonywałeś pewne zadania podczas nauki lub jako wolontariusz. Nie ma nic złego w udostępnianiu projektów grupowych, w których brałeś udział - po prostu nie zapomnij opisać swojego osobistego wkładu.

Dodaj link do swojego profilu GitHub w CV.

Ukończ kursy

Na wybranych rynkach pracy samoukom można łatwo znaleźć pracę. W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie dyplomów i certyfikatów potwierdzających Twoje umiejętności. Nawet jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz wziąć udział w bezpłatnych lub przystępnych cenowo kursach online. Istnieje ich tysiące do wyboru, dla studentów o dowolnym poziomie wiedzy. Wybierając kurs, zwróć szczególną uwagę na kompetencje nauczycieli i reputację dyplomu lub certyfikatu w społeczności IT.

Dołącz do społeczności

Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy, osoby z niewielkim doświadczeniem zwykle uczestniczą w targach IT i hackathonach. Dołączają do dedykowanych czatów, forów i grup dyskusyjnych, aby uzyskać konsultacje. Wszystkie te działania przyczyniają się do Twojej profesjonalności, dlatego warto wymienić najważniejsze z nich w CV.

Popraw swoją znajomość języka angielskiego

Trudno jest robić karierę w branży IT bez płynnej znajomości języka angielskiego. Będziesz potrzebować tego języka do zapamiętywania i rozumienia terminów zawodowych, czytania i pisania dokumentacji oraz komunikowania się z klientami, kolegami i pracodawcami. Aby rozpocząć, wystarczy nauczyć się angielskiego na poziomie B2 i potwierdzić to certyfikatem.

Bądź szczery

W rekrutacji w branży IT normą jest przeprowadzanie testów osobowości dla nowych pracowników. Na podstawie wyników decyzję o przydziale do zespołu podejmą menedżerowie. Mówiąc prawdę, robisz sobie przysługę.

Rozpocznij od dużej firmy

Kiedy zaczynasz szukać firm, które obecnie prowadzą rekrutację, najważniejsze miejsce powinny zajmować największe z nich z następujących powodów:

  • Oferują największą liczbę wolnych miejsc;
  • Jeśli teraz Cię nie zatrudnią, warto spróbować ponownie za pół roku;
  • Gdy zostaniesz zatrudniony, znajdziesz się w rozległej społeczności profesjonalistów, którzy będą gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania;
  • Zdobędziesz dostęp do imponujących możliwości rozwoju kariery.

Duże pracodawcy mogą sobie pozwolić na większe inwestycje w najnowsze technologie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Startupy mogą kupować lub rozwijać potężne rozwiązania, których bardziej konserwatywne firmy nie posiadają - i jeśli dołączysz do nich, będziesz jednym z pierwszych, którzy wypróbują te narzędzia.

Śledź swoje aplikacje

Kiedy szukasz pracy, możesz zgłosić się do dziesiątek ofert. Załóż arkusz kalkulacyjny, aby zorganizować informacje o każdej firmie:

  • Jej nazwa;
  • Krótki opis;
  • Link do jej strony internetowej;
  • Nazwa stanowiska, na które się interesujesz;
  • Istota stanowiska;
  • Zakres obowiązków;
  • Wynagrodzenie;
  • Twoje pytania.

Gdy telefon zadzwoni i usłyszysz głos menedżera ds. zatrudnienia, otwórz ten dokument. Pomoże Ci to poczuć się bardziej pewnie. Przedstawiciel firmy będzie pod wrażeniem tego, że ta oferta jest dla Ciebie ważna i pamiętasz wszystkie jej szczegóły.