Jak przeprowadzić skuteczny proces rekrutacji

01.03.2023

by Wiktoria Stretskite

Aby zwiększyć efektywność procesu rekrutacji, ważne jest optymalizowanie każdego kroku. W tym artykule podzielę się kilkoma poradami dotyczącymi tworzenia idealnych ogłoszeń o pracę i zaawansowanych metod przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych.

Określ swoje potrzeby

Wyraźnie określone cele są niezbędne dla udanego procesu rekrutacji. Aby lepiej zrozumieć, kogo potrzebujesz, zadaj sobie te pytania:

  • Jaka będzie ich pozycja?
  • Jak wpasuje się w dział?
  • Jakie umiejętności, doświadczenie i cechy brakuje twojemu zespołowi?
  • Czy jedna osoba może uzupełnić wszystkie luki, czy będziesz musiał zatrudnić kilku specjalistów?

Aby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z schematu organizacyjnego twojej firmy - lub go stworzyć, jeśli go nie masz. Schemat organizacyjny przedstawia hierarchię twojego przedsiębiorstwa w sposób wizualnie przejrzysty. Pomoże Ci szybko zidentyfikować, czego brakuje.

Napisz opis stanowiska

Aby skutecznie przeprowadzać proces rekrutacji, ważne jest unikanie powszechnego błędu. Nie kopiuj i wklejaj tego samego opisu stanowiska za każdym razem, gdy potrzebujesz pracownika do określonej wakatem. Twój sektor, rynek, organizacja i personel zmieniają się na przestrzeni lat. Upewnij się, że przeglądasz swoje wymagania i dostosowujesz je do obecnej sytuacji.

Tworząc opis stanowiska, uwzględnij następujące szczegóły:

  • Tytuł stanowiska i dział;
  • Adres (ważne nawet jeśli praca będzie zdalna - kandydaci muszą wiedzieć o twojej jurysdykcji);
  • Praca na pełen etat lub w niepełnym wymiarze godzin;
  • Obowiązki;
  • Kluczowe wymagania;
  • Umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie;
  • Wynagrodzenie i benefity.

Opis stanowiska będzie pełnił rolę wizytówki twojej firmy dla osób, które nigdy o tobie nie słyszały. Krótko wspomnij o misji, wartościach i osiągnięciach twojej firmy. Unikaj podawania zbyt wielu informacji, ponieważ opis powinien być zwięzły. Wiele osób będzie czytać go na urządzeniach mobilnych z małymi ekranami.

Trzymaj się planu rekrutacji

Zastanów się, gdzie możesz szukać osób o wymaganych cechach:

  • Portale z ogłoszeniami o pracę (ogólne i branżowe);
  • Media społecznościowe, szczególnie LinkedIn;
  • Targi pracy i wizyty na kampusach;
  • Sekcja karier na twojej stronie internetowej.

Najważniejsze, nie zapominaj o własnym personelu. Pomyśl, kogo możesz awansować na dane stanowisko. Wewnętrzna rekrutacja będzie motywować członków zespołu do lepszej pracy. Nie będziesz musiał poświęcać czasu i środków na szukanie specjalistów spoza firmy.

Podczas rozmowy twarzą w twarz ze swoim personelem, warto poinformować ich o potencjalnych ścieżkach kariery. Możesz również regularnie wysyłać e-maile do wszystkich pracowników z informacjami o nowych ofertach pracy.

Ponadto, warto wprowadzić program poleceń. Powiadom swoich pracowników, że wypłacisz im premie, jeśli zarekomendują ci wybitnych specjalistów.

Korzystaj z automatyzowanych ankiet

Jakie są główne słabe punkty twojego procesu rekrutacji? Jednym z głównych mankamentów tradycyjnej rekrutacji jest ilość zasobów potrzebnych do znalezienia i wyboru osób. Automatyczna ankieta w procesie rekrutacji może pomóc zaoszczędzić czas i nerwy. Krótki test pozwoli ci sprawdzić umiejętności programistyczne lub językowe każdego kandydata. Takie ankiety są niezbędne do wstępnego przesiewania, ale nie mogą zastąpić pogłębionych rozmów twarzą w twarz. Ponadto, może być wartościowe zautomatyzowanie ankiety satysfakcji z rekrutacji, korzystając z tego samego szablonu.

Przejrzyj aplikacje

Po zebraniu odpowiedniej liczby CV, przejrzyj je, aby wyłonić kandydatów, którzy rzeczywiście spełniają twoje wymagania. To będzie pierwszy krok w zawężeniu poszukiwań.

W drugim kroku sprawdź, jak długo każdy kandydat przebywał na poprzednich stanowiskach. Osoby, które nie zmieniają pracodawcy co kilka lat, powinny być twoim priorytetem.

Zaplanuj rozmowy telefoniczne z najbardziej obiecującymi kandydatami. Ten etap pozwoli ci dokonać wstępnego przesiewu profesjonalistów, których chciałbyś zaprosić na rozmowę twarzą w twarz lub długą rozmowę wideo. Podczas rozmowy telefonicznej upewnij się, że kandydat jest dostępny, a twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia są zgodne.

Zaproś ludzi na rozmowy twarzą w twarz

Aby zapewnić kandydatom przyjazny proces rekrutacyjny, trzymaj się tych wskazówek:

  • Wcześniej wyjaśnij każdemu kandydatowi, jak będzie przebiegać rozmowa.
  • Zarezerwuj ciche pomieszczenie na rozmowę, nawet jeśli to rozmowa wideo.
  • Zaprosić drugiego specjalistę ds. zasobów ludzkich do rozmowy - mogą zadawać dodatkowe pytania i zwrócić uwagę na pewne zasługi kandydata, które możesz przeoczyć.
  • Przejrzyj wcześniej CV kandydata, aby uniknąć straty cennego czasu podczas spotkania.
  • Zadaj każdemu kandydatowi identyczny zestaw pytań, aby ocenić ich bardziej obiektywnie.
  • Pod koniec procesu selekcji poproś wszystkich kandydatów o udzielenie opinii, gdy ich wspomnienia są jeszcze świeże.

Znajdź czas na odpowiedź na pytania kandydatów o twoją organizację po zakończeniu wszystkich pytań, które przygotowałeś dla nich.